Artırılmış Gerçeklik (AR) Teknolojisinin 5 Önemli Etkisi

1. Eğitim ve Öğretim

Artırılmış gerçeklik, öğrencilere ek bilgi sağlayan ve karmaşık konuları açıklamaya yardımcı olan görsel ve duyusal bileşenlerle mevcut ders akışını geliştirebilir. AR destekli akıllı gözlük ve kulaklıklar, yaygın olarak kullanılabilir hale geldikçe, artırılmış gerçeklik yoluyla eğitim potansiyeli daha da muazzam hale gelebilir.

2. Eğlence

AR, yıllardır eğlence sektöründe kullanılıyor. Yakın zamanda Real Estate grubunun, COVID-19 salgını dolayısıyla dünya çapındaki karantinalar nedeniyle iptal etmek zorunda kaldığı canlı şovların yerini alacak AR destekli bir tur düzenlemesi, AR’nin eğlence sektöründe nasıl kullanıldığına en iyi örneklerden biridir.

3. Oyun

Günümüzde düzinelerce oyun AR unsurları içeriyor. AR oyunlarının popülaritesi şaşırtıcı değil, çünkü oyun, birçok insanın AR ve VR yetenekleri için gördüğü en bariz erken uygulamalardan biridir.  AR oyunlara örnek; Pokemon GO,  Angry Birds AR, Harry Potter Wizards Unite, Five Nights at Freddys's AR, Jurassic World Alive

4. Satış

Artırılmış gerçeklik uygulamaları aracılığıyla satın almadan önce çeşitli ürünleri sanal olarak denemeniz mümkün. Örneğin, Sephora’nın uygulaması, AR ile yüzünüzde kozmetikleri görüntülemenizi sağlar; IKEA, mobilyaları evinizde görme şansı sunar; boya markaları, duvarlarınızdaki renkleri sanal olarak görmenizi sağlar. Bu uygulamalar pandemi öncesi mağaza içi deneyimleri iyileştirmeye veya yoğun alışveriş yapanlar için hayatı biraz daha kolaylaştırmaya olanak sağladı. Şimdi, birçok markanın evlerinde sıkışmış müşterilere satış yapmasını mümkün kılıyor.

5. Emlak ve Mimari

Artırılmış gerçeklik ile koltuğunuzun rahatlığında ticari bir binayı veya konutu gezebilirsiniz. AR ayrıca alıcıların karar verme süreçlerine yardımcı olmak için yüzeyleri ve mobilyaları değiştirmelerine de olanak tanır. Mimarlar tasarladıkları projeleri bu sayede daha iyi sergilemiş olurlar.