B2B – B2C ARASINDAKİ FARK

‘’Şirketten şirkete’’ B2B ve ‘’Firmadan Tüketiciye’’ B2C kavramları arasındaki en büyük fark; B2B alanındaki müşteriler ürünü ‘’mantıksal’’, B2C alanındaki müşteriler ürünü ‘’duygusal’’ açıdan değerlendirir. Bu açıdan bakıldığında B2B müşterileri, ürünü B2C müşterilerine göre tekrar satin alma ihtimali daha yüksektir. Bu iki müşteri tipinde en önemli farklardan biri de B2B alanında ürünlerin fiyatları ve teslim edilme olanakları pazarlığa açık bir şekilde olurken, B2C alanında taahüt edilen şartlar geçerlidir.

Bu iki alanda ürün satmak esas olduğundan; her alan için yapılar farklıdır.

Sipariş kısmında B2B alanında ürün sipariş hacmi daha büyük olur ve ürün detayları önem arz ederken işlem süreci de uzun sürmektedir. B2C alanında ise; Tüketici aradığı ürünü bilmektedir, siparişini verir  ve işlem süreci kısa sürer. Bu iki alan için sipariş kısmında ara yüzler tamamıyla farklıdır.

 

Müşteri Sadakati kısmında; B2C kanalında kaliteli ürün ve ucuz fiyat seçeneği bir araya geldiğinde müşteriyi e-Ticaret sitesinde tutmak daha mümkündür. Bu nedenle, reklam, indirim ve hizmet kalitesi ile tüketiciyi kazanmak için ekstra çaba sarf edilmelidir. B2C müşterileri genellikle işletmeler ve şirketlerden oluşur ve  ürün alıcakları şirketin türünü avantajlarını ve uzun vadeli bir ilişki kurmak isterler, bu aşamada kalite ve güvenilirlik en önemli faktördür. Çünkü yüksek hacimli işler yapılmaktadır.

 

Ürün bilgisi kısmında; B2C kullanıcıları ihityaç duydukları ürüne yoğunlaşırlar ve ürün hakkında ayrıntılı bilgiye sahip değillerdir. B2C e-Ticaret siteleri ürünü satmaya odaklı bir alt yapıya sahiptir. B2B kullanıcıları ihtiyaç duydukları ürünler hakkında derin bilgilere sahiptirler ve ürün önem arz etmektedir.

Pazarlama Kısmında; B2B kullanıcıları için pazarlama stratejisi çok farklıdır çünkü detay odaklı ve ürün hacmi yüksek olduğundan kritik bir karar aşamasından geçmektedirler. B2C kullanıcıları; ihtiyaç duydukları ürünün hangi firmada daha uygun ve müşteri ilişkileri yüksek ise, ürünü satin almadaki kararları duygusal olarak değerlendirirler.

 

B2B ve B2C e-Ticaret Siteleri için Duloria Mimarlık & Mühendislik firmamızla size uygun olan satış sitesine sahip olabilmek için iletişime geçmeniz yeterlidir.