Farklı İş Fonksiyonları CRM Kullanmaktan Nasıl Faydalanır?

Satış ekipleri, satış kanallarını daha iyi anlamak için CRM'yi kullanabilir.

Satış yöneticileri, örneğin, bireysel ekip üyelerinin satış hedeflerine ulaşmadaki ilerlemeleri hakkında güvenilir bilgilere erişebilir ve bireysel satış ekiplerinin, ürünlerin ve kampanyaların da ne kadar iyi performans gösterdiğini görebilir. Satış temsilcileri, daha az yönetici, müşterilerini daha iyi anlama ve satış için daha fazla, veri girişi için daha az zaman harcama fırsatından yararlanır.

 

Pazarlama ekipleri, tahmini daha basit ve daha doğru hale getirmek için CRM kullanabilir.

Her fırsatta veya olası satışta net bir görünürlük elde edebilirler ve sorgulamadan satışa kadar tüm müşteri yolculuğunun haritasını çıkarabilirler. Böylece onlara satış hattını veya gelen olası işleri daha iyi anlayabilirler. 

 

Müşteri hizmetleri ekipleri, kanallar arasındaki konuşmaları etkili bir şekilde izleyebilir.

Bir müşteri, örneğin Twitter veya Facebook gibi bir kanalda bir sorunu dile getirebilir ancak daha sonra sorunu özel olarak çözmek için e-postaya, telefona veya canlı sohbete geçebilir. Müşteri etkileşimleri için ortak bir platform olmadan iletişimler gözden kaçabilir veya bilgi selinde kaybolabilir  bu da değerli bir müşteriye tatmin edici olmayan bir yanıt verilmesine yol açar.

 

Tedarik zinciri, tedarik ve iş ortağı yönetimi ekipleri ilişkileri daha iyi yönetebilir.

Tedarikçiler ve ortaklarla yapılan toplantıları takip edebilir, yapılan talepleri kaydedebilir, faydalı notlar ekleyebilir, takipleri planlayabilir ve beklenen sonraki adımları takip edebilirler. Raporlama, işletmelerin tedarikçilerin verimliliğini karşılaştırmasına ve böylece tüm tedarik zincirlerini daha etkin bir şekilde yönetmesine olanak tanır.

 

İK ekibi, işe alım sürecini hızlandırmak ve çalışan performansını izlemek için CRM kullanabilir.

CRM, işe alım sürecini hızlandırarak, adayları yönetme sürecini otomatikleştirerek, kaynak sağlama ihtiyaçlarını analiz ederek ve beceri boşluklarını belirleyerek ve personeli elde tutma hedeflerinin izlenmesini destekleyerek İK işlevine yardımcı olabilir.