Satış Arttırmanın Püf Noktaları

 

Bu ister bir hizmet ister bir ürün veya bir parça değerli bilgi olsun herkesin satabileceği bir şey vardır. Ancak bir işletmenin başarılı olmasının tek yolu, müşteri kazanmak ve bu hizmet, ürün veya bilgiden satışları artırmaktır. Satış sürecinizin her adımını biraz bile olsa iyileştirebilirseniz satışlarınızı arttırabilirsiniz. İşte satışları arttırmanın ve işletmenizde daha iyi kar etmenin püf noktaları.

YENi ÜRÜN VEYA HiZMET TANITMAK

Müşterileriniz için daha geniş bir ürün veya hizmet yelpazesi sunun. Önerdiğiniz teklif için bir istek olup olmadığını görmek için pazarınızı araştırmanız gerekecektir. Mevcut müşterilerinizden bazılarını test grubu olarak kullanmayı düşünün. Bir test grubundan geri bildirim almak, bazı riskleri yönetmenize ve ürün veya hizmetin nasıl geliştirilebileceğini öğrenmenize yardımcı olabilir. Yeni ürün veya hizmetlerinizi pazarlamaya ve tanıtmaya özel önem verin, böylece insanlar bunlardan haberdar olur.

YENi iÇ PAZARLARA AÇILIN

Yeni pazarlara açılmak maliyetli olabilir, ancak müşteri tabanınızı artırabilir. Pazar araştırması, potansiyel yeni pazarı anlamanıza ve bir strateji geliştirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca pazarlama, satış, dağıtım ve yeni talebi karşılamak için üretiminizi artırmayı da göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

 

SATIŞ KANALLARINIZI GELİŞTİRİN

Satış kanallarınızı değerlendirmek ve optimize etmek daha fazla müşteriye ulaşmanıza, pazar kontrolünüzü artırmanıza ve kârlılığınızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Örneğin şunları yapabilirsiniz.

 

Satış personelinize gelişmiş eğitim sağlamak.

Bağımsız satış temsilcileriyle sözleşme yapın veya kendi satış temsilcinizi işe alın.

Perakende satış noktaları ekleyin.

Bayileri kullanın.

Bir e-iş stratejisi uygulayın.

 

PAZARLAMA FAALİYETLERİ

Pazarlama faaliyetlerinizin verimliliğini artırmanız mümkün olabilir. Mevcut pazarlama veya reklam faaliyetlerinizin sonuçlarını takip edin ve istediğiniz sonuçları alamıyorsanız stratejinizi değiştirmeye hazır olun. Hedef müşterilerinize en iyi nasıl ulaşabileceğinizi öğrenmek için onları inceleyin ve pazarlama stratejinizi buna göre planlayın.

 

TOPLUM İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİRİN

Topluluğunuzdaki varlığınızı ve görünürlüğünüzü artırın. Topluluk etkinliklerine sponsor olmak, etkinliklerde konuşma yapmak veya yerel bir spor takımını desteklemek gibi faaliyetler işletmenizin bilinirliğini artırabilir ve satışları teşvik edebilir.

 

MÜŞTERİ HİZMETLERİNİ İHMAL ETMEYİN

Müşterinin, müşteri hizmetleri kaliteniz veya yanıt verebilirliğiniz hakkındaki algısının farkında olun. Mutlu bir müşteriden gelen olumlu ağızdan ağıza iletişim işletmeniz için değerlidir.