SEO'nun 3 Temel İşlevi

Web siteniz istediğiniz sıralamaları elde edemiyorsa, temellere geri dönmeniz gerekir. Google algoritması neredeyse düzenli olarak değişse de SEO'nun temel işlevleri genellikle aynı kalır. Bu kolay ama son derece önemli teknikleri uyguladığınızda sıralamanızın kesinlikle yükseldiğini göreceksiniz.

 

Anahtar Kelime Araştırması

Başarılı bir SEO kampanyası için anahtar kelime araştırması ile başlayın. Hedef kitlenizin aktif olarak aradığı temaları ve konuları belirlemenize yardımcı olur. Bu, onlar için sıralama elde etme şansına sahip olmak için belirli kelimeler ve kelime öbekleri bulmanın yolunu açar. Mükemmel bir anahtar kelime çok rekabetçi olmamalıdır. İyi miktarda arama almalıdır. Ürününüzü veya hizmetlerinizi daha iyi tanımlamalıdır.

 

Sayfa İçi Optimizasyon

Bu prosedür Google'ın içeriğinizdeki bilgileri anlamasını sağlar. Anahtar kelimelerinizi sayfanızdaki metodik konumlarda, hem okuyucularınız hem de Google için anlamlı olacak şekilde kullanmayı içerir. Anahtar kelimelerinizi ve kelime öbeklerinizi Başlık Etiketinizde, Üstbilgi Etiketlerinizde, URL'nizde, içeriğinizde ve Alt resim etiketlerinizde ve başlıklarınızda mutlaka kullanmalısınız.

 

Anahtar kelime kullanımı önemli olsa da, tam olarak kullanılması o kadar da önemli değildir. Semantik aramanın yükselişinden bu yana, Google artık sayfanın tüm bağlamına bakarak içerik konunuzu ölçebilmektedir. Bu, kesin anahtar kelimenizi aşırı kullanmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, birbiriyle ilişkili farklı ifadeler ve kelimeler kullanmaya, uygun alt konuları kapsamaya ve içeriğinizin konunuzu ayrıntılı olarak ele alacak kadar uzun olmasını sağlamaya odaklanın.

 

Teknik Optimizasyon

Teknik optimizasyon, perde arkasındaki her şeyin nihai sıralamalar için ayarlanmasını sağlamayı içerir. Teknik optimizasyonun temel amacı, web sitenizin yapısının Google'ın web sitenizdeki her bir içerik parçasını kolayca taramasına ve dizine eklemesine izin verdiğinden emin olmaktır.

 

Web sitesi hızı, teknik SEO'nun temel bir bileşenidir. İlk bayta kadar geçen medyan sürenin (bir web sitesinin ilk yüklenmeye başlamasının ne kadar sürdüğü) temel bir sıralama faktörü olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, Google PageSpeed Insights'ı kullanarak sitenizin hızını günlük olarak kontrol etmek gerçekten önemlidir. Diğer temel teknik SEO teknikleri arasında XML ve HTML site haritasına sahip olmak, düz web sitesi mimarisini kullanmak, şema işaretlemesinden yararlanmak ve web sitenizin mobil kullanıcılar için optimize edilmesini sağlamak yer alır.

 

Yukarıda bahsedilen 3 strateji, daha yüksek sıralamalar elde etmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Hem okuyucularınızın hem de Google'ın tercih ettiği içerikler oluşturmanızı sağlayacak ve sizi daha fazla trafik ve dönüşüm elde etme yoluna sokacaklardır.